The Brand Planet Consulting

Portfolyo

Bir marka stratejisine sahip olmak söz konusu olduğunda, yapmak istediklerinizin sadece birkaç maddesine sahip olmak yeterli değildir. Günümüzde markaların hem neden belirli stratejileri seçtiklerini tam olarak anlamaya hem de stratejilerinin ne olacağına dair ayrıntılı bir taslağa ihtiyaçları var.


Neden?

Çünkü marka stratejinizde ne kadar ayrıntılı olursanız, bu stratejileri uygularken başarılı olmak o kadar kolay olacaktır.


İşte her markanın tanımlaması gereken üç şey:


— Markanızın hedefi nedir?

— Müşterileriniz kimler?

— Markanız uzun vadeli başarıyı nasıl tanımlıyor?


Her sorunun cevabını bilmek, hedeflerinizin ne olması gerektiğini, müşterilerinize nasıl yaklaşmanız gerektiğini ve hedeflerinize ulaşmada başarınızı nasıl ölçeceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.Yaratıcı mesajlaşma

"Mevcut getirinin %80'i, reklamın ve içeriğin bir işlevidir"


Bir markanın başarısı, sadece "doğru zamanda" veya "doğru yerde" olmakla değil, doğru yaratıcı mesaja sahip olmakla ilişkilendirilir. Bu ne anlama geliyor? Bu, odak noktanızın yalnızca ilgili teknolojiye odaklanmaması gerektiği anlamına gelir; bunun yerine, öncelikle hikaye ve konumlandırmaya odaklanmak.


Stratejinin uygulanmasına odaklanmadan önce stratejinizi gerçekten anlamak önemlidir.Marka stratejisi nedir?

Bir marka stratejisinin tanımlanması zor olabilir ancak şunları içerir:


— Markanızın anlamı

— Markanızın müşterilere verdiği sözler

— Markanızın pazarlama yoluyla ilettiği kişiliği


Gördüğünüz gibi, bunların çoğu soyuttur. Belirli bir kişiliği aktarmada ne kadar başarılı olduğunuzu nasıl ölçersiniz? Markanızın temsil ettiği şeyi başarılı bir şekilde savunduğunuzu veya daha iyi yapıp yapamayacağınızı nasıl ölçersiniz?


Başarılı marka stratejisi için tek ana ölçüm, marka duyarlılığıdır. Ve sadece ölçülmesi zor olduğu için, onu göz ardı etmen gerektiği anlamına gelmez. Ölçmek o kadar kolay olmayabilir, ancak analitik CEO'ların markalaşma ile ilgili nitel çalışmaları göz ardı etmesi çok kolaydır.


Airbnb CEO'su Brian Chesky'nin açıkça belirttiği gibi: Deneyimi tasarlamak, beyninizin deneyiminizin ölçeklendirilmesinden farklı bir parçasıdır. Bu farklı bir beceri seti. Ölçeklendirme deneyimi, son derece analitik, operasyon odaklı ve teknoloji odaklı bir sorundur. Deneyimin tasarlanması, daha sezgiye dayalı insani, empatik, uçtan uca bir deneyimdir.


Neredeyse önemsiz görünüyor, ancak daha büyük bir şirkette, bu iki farklı beceri seti, bırakın her şey üzerinde hemfikir olmak bir yana, muhtemelen çoğu kez karışmayan tamamen farklı iki ekip tarafından ele alınacaktır. Zaman, para ve enerjiyi böyle boşa harcarsınız. Küçük bir başlangıçta, "yaratıcı" bir bakış açısını tamamen kaçırıyor olabilirsiniz.


Bu yankılanıyor mu? Bazıları markalaşmayı kabarık, dokunaklı duygusal şeyler olarak görüyor. Ama bu, onu tarif etmenin yüzeysel bir yolu. Markalaşma, markanızın varlığı için çok önemlidir! Ayrıca tüm ekibinizin kültürünü besler.Sezgi geliştirmek

Marka stratejisi kesinlikle gerektirir aklını sezgi tarafını. Ancak yönünüzü yönlendirmek için verileri de kullanabilirsiniz. Markanızın marka stratejisinde doğru yolda olup olmadığını anlamanın bir yolu, marka stratejinizi anlattığınız bir hikaye olarak düşünmektir.


İyi bir hikaye sadece bir sayfada okunacak bir şey değildir - bir deneyimdir. Ve bir şeyin deneyim olması için bir başlangıcı, ortası ve sonu olması gerekir. Deneyimin sonunda, baştan itibaren bir tür değişiklik olmalı.


Bir hikayede değişikliğe ne sebep olur? Gerilim. Antitezinle tezin arasında gerilim olmalı.


Pazarlama açısından, "antiteziniz", müşterinizin acı çeken noktasıdır. Sizin "teziniz" bu soruna çözümünüzdür. Dolayısıyla gerilim, müşterinin sorununun kendisidir. Bu, atom altı seviyede görüntülenen tüm ürün pazar uyumunuzun özüdür. Orada herhangi bir gerginliğiniz yoksa (çözmeniz gereken sorunlar), o zaman bir işiniz yok, nokta!


Dolayısıyla, günün sonunda marka stratejisi tek bir şeye indirgeniyor: hikaye anlatımı . Markanızın stratejisi onun hikayesi, vizyonu, kalbi ve ruhudur.

GettyImages-928995802-min.jpeg

Örneğin:

Her sinema filminin temelde kahramanın içinde bir çekirdek tezi vardır, tipik olarak şeylerin nasıl olabileceği veya olması gerektiğine dair bir “vizyon” ile başlar - ancak ona ulaşamazlar. Antitez, karakteri olayların nasıl olabileceği veya olması gerektiğine dair bu vizyondan uzaklaştıran sert gerçekliktir.


Bu itme ve çekme yumuşat karakteri nihayet iken yapar dıştan veya ideal olarak, her ikisi de, içten bir değişiklik. Çığır açan sonda, kahramanın önceki gerçekliğinin yerini artık yeni gerçekliği haline gelen vizyonu alıyor.


Bu, ilk Yunan oyunlarının 5. yüzyılın başlarında Dionysos Tiyatrosu'nda oynanmasından bu yana hikaye anlatımının temel yapı taşı olmuştur. Oyunlar ve hikaye anlatımı, krizin mantık akışı ve duygusal yolculuklar etrafında tasarlandı ve bu süreç modern zamanlara taşındı.


İyi bir markalaşmanın da yaptığı tam olarak budur - eyleme, değişime, özlemlere ilham verir veya bazı durumlarda müşterilerinizin kendilerini rahatsız eden veya fikirlerini değiştiren bir şeyi düzeltmelerini sağlar. Markanız harika bir deneyim olduğunda, kelimenin tam anlamıyla kullanıcılarınızı dönüştürür!


Hikayenin önemli olduğuna inanmıyorsanız, duygu ve eylemi çağrıştıran türden bir mesaj oluşturmakta zorlanacaksınız. Günün sonunda, markanızın sahip olduğu tek şey, atıştırılabilir parçalara bölünmüş, çeşitli temas noktaları ve acı noktalarında zamanla anlatılan harika bir hikaye. Bu kadar!Doğru mesajı oluşturmak

Hikaye önemlidir, bu nedenle tüketicileri motive etmede başarılı olmak için duygu ve eylemi uyandıran türde bir mesaj oluşturmanız gerekir.


Bunu neden yapıyoruz? Çünkü iyi anlatılmış bir hikaye unutulmazdır ve markanıza değer veren insanlara dönüşür, bu da sadakate ilham verir ve hatırlamaya yardımcı olur. Bunlar hiçbir teknoloji veya medyanın yapamayacağı veya yapmayacağı şeylerdir.


Teknoloji ve medya bu duyguları yalnızca güçlendiriyor. Öykünüz için bu kadar derinliğe sahip değilseniz, bu sadece çöp olacak, çöp olacak.Markanızı ve amacını tanımlayın

Markanızın amacı basitçe amacıdır. Markanızın neden var olduğunu, dünyada hangi amacı olduğunu ve neyi temsil ettiğini bilmek, onu en başından beri tanımlayan şeydir.


Markanızı tanımlamak istediğinizde kendinize bazı sorular sormanız gerekecek:


— Markam hangi sorunu çözüyor?

— İdeal müşterim kim?

— Benim rakibim kim?

— Markam müşterilerime ne hissettiriyor?

— Müşterilerim bana neden güveniyor?

— Markamın neden yaratıldığının arkasındaki hikaye nedir?

— Markam bir kişi olsaydı, kişiliği nasıl olurdu?


Bu soruları cevapladıktan sonra, markanızın genel hikayesini anlatmak için logo renkleri ve yazı tipi, sloganınız veya sloganınız ve diğer pazarlama unsurları gibi şeyleri seçmeye başlayabiliriz.Bir fikirden ilhamlara giden yolculuk

Markalaşma süreci, başlangıçta bir marka fikrinin, insanları kucaklayan markalı bir deneyimle biten tasarlanmış strateji, yaratıcılık ve tasarımdan geçtiği, gelişen bir süreç olarak tanımlanabilir. Teori, bu deneyimin insanı farkındalıktan, ilgiden yola çıkarak bir yolculuğa ve bir aşk ile sonuçlanacağını ifade eder. 


Bununla birlikte, pratikte, bir fikri bir yer işaretine dönüştürmek, ancak tüm markalaşma döngüsünde sürekli olarak keşfetme-öğrenme-inşaa yoluyla elde edilebilir.

“Jenerik marka yaratmak, tüketicinin rüyalarını anlamak, neyi, ne zaman istediğini bilmek ve hayatlarının bir parçası olacak muhteşem deneyimler yaratmaktır.”

KEVIN ROBERTS

The Brand Planet’te sunduğumuz hizmetler

Tell people more about the services you offer. Use this repeating layout to display content. It's an easy way to keep your customers up to date with what's happening. Want to make this content your own? Simple drag and drop elements like text, images and links, or connect to data from your collection. Tell people more about the services you offer. Use this repeating layout to display content. It's an easy way to keep your customers up to date with what's happening. Want to make this content your own? Simply drag and drop elements.

The Brand Planet Brand Logo
Consulting

Tüm ihtiyaçlarınıza yaratıcı çözümler üretecek yeteneklere sahibiz

Görsel Atölye. Yerel ve küresel yaratıcılıkta en son trendleri ve gelişmeleri takip etmelerini ve en etkileyici eserleri ortaya çıkarmalarına yardımcı iç görüler sağlar.

 

2021 © Görsel Atölye tescilli bir ticari marka ve mülktür. Tüm hakları saklıdır. 

Bu site The Brand Planet Consulting tarafından 🧡 ile tasarlandı.