The Brand Planet Consulting

Lüks Marka

Lüks Marka
Lüks Marka

Lüks markalar, dürtüleri harekete geçiren ve ruhumuzun bilinçaltına ve bilinçli bölümlerine hitap eden eşsiz deneyimi yaşatır.


Lüks ile insan ilişkisini anlamak için, öncelikle markalar olarak tüketicilerle nasıl ilişki kurduklarını anlamak gerekiyor; Hayatımızda oynadıkları rol. Bir şehir efsanesine göre, pazarlama çevrelerinde tüketicilerin markalarla etkileşim kurmak isteyen içgüdüsel bir dürtüsü olduğunu söyler. Fakat öyle değildir. Bu kadar basit. Gerçek olan şu ki, artık her zamankinden fazla olan markalar hayatlarımızda önemli bir rol oynar.Ancak markalarla olan ilişkimiz, onlarla nasıl etkileşime geçtiğimizden çok, etrafımızdaki dünyayla bağlantı kurmamıza nasıl yardımcı olduklarıyla alakalı.


Farklı yaşam tarzlarımıza, karşılaştığımız zorluklara karşı çözüm üreten, kendi deneyimlerimizi, değerlerimizi ve hepsinden önemlisi arzularımızı yansıtan markalarla duygusal bağ kuruyoruz.


Öyle ki; markalar artık arzu ettiğimiz deneyim setlerini modern bir pencereden sunuyorlar. Markalar algılarımızı, çevresel faktörlere göre değişkenlik gösteren algıları, açıkça değiştirme ve geliştirme gücüne sahip. Markalar ile modern çağ dünyasına adım atmamıza izin verirken, lüks markalar ondan uzaklaşmamıza izin veriyor. Bu bir arzulanma molası: Lüks, arzularımızın ve arzularımızın özetini somutlaştırır. Lüks markalı ürün satın almak, kullanmak, kendi hayatımızın ya da etrafımızdaki dünyanın algılanan vasatlığından koptuğumuzu hissetmemize olanak tanır. Onlar bir uzak apayrı eşsiz bir yaşam tarzı sunuyorlar.


The Brand Planet, bu yaşam tarzına eşsiz markaları konumlandırarak tüketicilere eşsiz deneyimler yaratarak pazarlarda farklılaşmanın yollarını sunuyor.Lüks ve arzular

Lüks, nadir görülen, benzersiz ancak istenen etkiye sahiptir. Onu tanımlayan şey budur. Lüks ve arzular. Bunun nasıl ve neden işe yaradığını anlamak için, insan arzusunun doğasını ve tanımlarını incelemek gerekir. Bazı antik ve modern felsefe, mitoloji ve edebiyat, arzuları doğuştan gelen, kalıcı bir insan durumu, yeri doldurulamayan birşey olarak tanımlar.


Yani, arzuların nesnesini elde eder etmez, yeni bir şey isteriz, ya da zaten sahip olduğumuz şeyleri daha iyisine sahip olmak. Arzu duygusunu, bu nedenle, tatmin etmek oldukça zor.


Ve böylece, lüks tarzı benimsedikçe, daha yüksek bir prestij sunan markalara daha fazla eğilim gösteriyoruz. Satın alma lüksü, bu ihtiyacın yerine getirilmesi ihtiyacını karşılamanın bir yolu olarak görülebilir.


Satın alma davranışı, lüksü sadece ürünle veya markayla etkileşime girecek bir etkileşim değildir; Dünyanın geri kalanıyla ilişki kurduğumuz bakış açısını geçici olarak değiştiren, daha derinlere dalmaya izin veriyor. Yani, dünya ile ilişkimizi geçici olarak kesmemize farklı deneyimler edinmemize olanak sağlıyor.Lüks ve mutluluğun peşinden gitmek; insanoğlunun her daim arzuladığı bir yolculuk

Ulaşılamazlık ve arzuyla ilgisi olduğu kadar, lüks, insanlığın doğal mutluluk arayışıdır. Bilişsel olmayan arzunun aksine (yani tüketicinin kararlarını nasıl etkilediğine dair hiçbir bilgisi yoktur), mutluluk arayışı bilişseldir. Tercihlerimizi rasyonelleştirmemizi ve ifade etmemizi sağlar.


Yani lüks markanın rolü, insan ruhunun iki parçasının filtresine nüfuz etmektir: bilinçaltı ve bilinçsellik. Bir zamanlar tüketicinin bilinçaltını etkilemekle birlikte, aynı zamanda kendimizi bu markaya karşı yakın hisler beslersek, daha mutlu olacağımıza konusunda bilişsel zihni ikna etmek için de cazip kılmak gerekir. Bu bize, eğer eksikse, içgüdüsel isteğimizi bastırmamıza neden olabilecek bir satın alma davranışı oluşturur.


Arzu gibi, mutluluk arayışı da dinamik bir hedeftir. Materyalist ve amaç odaklı kültürümüzde, herhangi bir şeyin - bir ortak, bir iş, maddi kazanç ya da mülk - başarılı bir arayışı, bir başarı sembolüdür; 'mutluluk’ başarımı gibi. Mutluluğun peşinden gitmek bilişsel bir yolculuk bile diyebiliriz. 


Elde edilmesi zor olan lüks ürünlerin elde edilmesi doğal olarak algılanmaktadır, bu nedenle, sürekli bir mutluluk arayışı içinde ulaşılan bir dönüm noktası olarak görülmektedir.Lüks marka bileşenleri; arzuları harekete geçiren görsel ve sözlü unsurlar

Tüketiciye arzu ettiği şeye ulaşması, onu mutluluğa bir adım daha yaklaştırması, lüks bir markanın arzu edilebilirliğin, ulaşılamazlığın ve başarının doğru niteliklerine sahip olması gerekir. Tabii ki, bir marka yaratma süreci yapılacaklar listesine tik atmaktan çok daha fazlasına dayanmasına rağmen, lüks markaların hedef kitle özelliklerine uyumunu sağlamak için bir zihinsel kontrol listesi kullanabilir. Kısacası;


Fiyat

Bir markayı “lüks” olarak tanımlanabilmek için, bir ürünün aynı amaca uygun, ancak lüks olarak tanımlanmayan başka bir ürüne kıyasla aşırı pahalı olması gerekir. 


Mevcut 'uygun fiyatlı lüks' kavramı tamamen tezatlık içerir. Lüksün yüksek maliyeti onu tanımlayan şeyin bir parçasıdır. Lüks, doğası gereği, ulaşılamaz; elde edilmesi zor şeydir.


Mutluluğun bilişsel arayışının ötesinde lüks, mantığa dayalı bir kavram değildir. Ürün kalitesinin rasyonel bir değer değerlendirmesi ile kesinlikle bağlantılı değildir. Örneğin bir Hermès çantası, 10.000 ila 100.000 £ arasında bir perakende değerine sahiptir. Bu, bir çantadan rasyonel olarak 'değere' çok daha fazla verilebileceğinin göstergesidir. Bugüne kadar, lüks, alkollü içeçek kategorisinde sadece ABD'de 5 milyar dolarlık bir satış hacminin yaklaşık %10'unu oluşturuyor. Lüks ürünler, şu anki fiyatı ezici ve hatta kesinlikle içeceğin ne kadar 'değerinde' olduğuna dair bir değerlendirmeye dayanmıyor.Farklılaşma senfonisi

Ürününüzü başkalarından farklılaştırmak çok önemlidir. Onu öne çıkarmak; farklı hale getir. Belvedere Lansmanında, lüks votka pazarına kendi yeni kategorisini etkili bir şekilde geliştirerek yerleştirdi.  Geniş kitlelere ulaşan PR çalışmaları, ünlü kullanımı, rafa oldukça uymayan uzun bir boyunlu buzlu bir şişe: Belvedere, onu farklılaştıran ve en yakın rakibinin fiyatını ikiye katlamasına izin veren ikonik özlerle yüklü mistik bir marka olarak zihinlere yerleşmesinin önünü açmış oldu.GettyImages-928995802-min.jpeg

Bekleme listesi

Bazı lüks eşyaların üretimde önemli bir bekleme listesi vardır. Örneğin lüks otomobiller ve sınırlı sayıda üretilen tasarımcı el çantaları ve elbiseler. Bekleme süresi, bekleyiş sona erdiğinde başarı hissini besleyen arzuyu arttırır ve bu nedenle, lüks eşyalar için uygun bir özelliktir.Konumlandırma

Lüks kategoride yer alan tüketiciler, asırlar boyunca miras kalan, prestijli bir şeye ait olduklarını hissetmek isterler. Muhtemelen bu nedenle yenilikçilik ve yeni ürün geliştirme stratejileri lüks kategoride işe yaramazken, diğer pazarlarda da geçerlidir - çünkü tüketiciler bunu kullanmak için lüks almak yerine daha rasyonel faydalar sunanı tercih ederler. Lüksün rolü hayatı kolaylaştırmak değil, derin arzuları tetiklemektir.


Bu sebeple, bir lüks markayı cazip bağlamlarda bağdaştırmak, ünlü kullanımı, ikonik lokasyonlarda yer alan mağazalar ve görsel olarak 'zengin’, duyguları harekete geçiren reklam, pazarlama ve marka tasarımı iletişimi çalışmaları, tüketicinin farklı, daha arzu edilen bir dünyaya yolculuklara açılan bir kapıdır.İrrasyonellik

Lüks aslında, tümüyle mantığa aykırıdır. Tabii ki, lüksün akıl dışı doğasına rağmen, hala güncel tutulması gerekir. Öyle ki; büyük lüks markalar kategorilerinde modern çağ atılımlarına ayak uydurmak adına farklı pazarlama iletişim stratejierini doğru kanallar aracılığıyla yapmanın ne kadar elzem olduğunun farkındadırlar. Yıllardır varolan ve köken ve miras duygusu yaratan lüks markalar, müşterilerini tutundurmak veya portöfüyünü büyütmek için mevcut pazarlarını incelemeye ve farklılaştırmayı sürdürmek için rakiplerin nabzını tutmak ve konumunu korumak adına farklı hamleler gerçekleştirmeleri gerekir.


The Brand Planet, lüks marka oluşturulması ve konumlandırılması konusunda edindiği yıllardır süre gelen tecrübeler ile “lüks” kategorisinde çığır açan irrasyonel markaların ortaya çıkması ve geliştirilmesinde etkin rol oynar.Farklılaşmanın sürdürülebilirliği, lüks segmentte konumun korunması için gereklidir

Lüks markaların farklılaşma noktalarını geliştirmeye önem göstermesi sürdürülebilirliğin temelleri arasındadır. 


Örneğin, orijinal olarak bilinen ve farklılaşma nüansıyla yola çıkan ve sevilen Belvedere'yi ele alalım: uzun boynu, buzlu şişesi. Sonunda, markanın popülaritesine bağlı olarak, rakipleri bu görünümü taklit etmeye başladılar ve 2006 yılına gelindiğinde, artık benzersiz değildi, ama lüks alkollü içeçek pazarının çoktan büyük bir oyuncusu olmuştu. Bunu, pazardaki dengeleri değiştiren sıradışı bir soluk getirmesine borçlu.


Belvedere'yi, önde gelen üstün kalite votka olarak yeniden tanımlamak için, sahip olunan miras ve kökenden yararlanmak ve pazardaki konumunu yeniden güçlendirmesine olumlu değerler kattı.


Tasarım, buzlu şişe, ağaç çerçeveli logo tasarımı ve Belvedere sarayı gibi mevcut ikonik özelliklerin daha fazla işlenmesiyle, markanın daha görünür hâle gelmesine ve bir kez daha satış noktasında daha dikkat çekici olmasına olanak sağladı.


Genişleyen portföyüne rağmen, şişede bulunan damıtma gibi bilgileri, tüketicini nezdinde tercihleri çeşitlendirmiş ve daha geniş bir yelpazede ürün portföyünü genişletmesini kolaylaştırdı.


Her bir Belvedere lezzet lansmanı, benzersiz bir malzeme illüstrasyonu ve canlı değişken rengi ile farklılaşırken, tutarlı marka unsurlarının vazgeçilmezidir. Yeniden tasarlanan marka ve inovasyon, Belvedere'yi birçok birincil pazarda bir numaralı üstün kalite votka olarak yeniden konumlandırıyor.Günümüzde lüks kavramı “vazgeçilmez” olmaya devam edecek

Her zamankinden daha fazla, sürekli ekonomik dalgalanmalar yaşanan ve politikacıların her yerde “kemer sıkma önlemleri” aldıklarını anımsatan medya kampanyalarına rağmen, küresel çapta üst seviye markaların daha fazla değer kazanması enteresan görünebilir. 


Ancak, üst segmentte yer alan tüketicilerin fiyat esnekliği daha yüksek olması, olası ekonomik belirsizliklere ragmen sahip olmak istedikleri deneyimlerden vazgeçmeyeceği anlamına gelir. 


O yüzden lüks, küresel yeniliklere ve değişen kültürel değerlere rağmen, hiçbir zaman eskimeyecek; Çünkü her zaman “lüks” duyguları tatmin eden bir araç olmaya devam edecek. Tıpkı arzular gibi, mutluluk arayışında da olduğu gibi, lüks görebildiğimizden daha soyut özler için sürekli bir yönlendirici etkiye sahiptir; Doğası gereği asla doymayacak bir açlık.


Ve büyümeye ve gelişmeye devam edecek, kendi varlığına olan ihtiyacı sonsuz bir şekilde sürdürecektir. 


The Brand Planet, lüks marka pazarına yeni bir soluk getiriyor ve ürettiği fikirlerle organizasyonların yüksek kâr marjlarına ulaşmalarına yardımcı oluyor.BILL GATES

"İki yıl sonra olacak değişiklikleri her zaman abartıyor, 10 sene sonrakileri de küçümsüyoruz. Hareketsizliğin sizi uyuşturmasına izin vermeyin."

BILL GATES

The Brand Planet’te sunduğumuz hizmetler

Tell people more about the services you offer. Use this repeating layout to display content. It's an easy way to keep your customers up to date with what's happening. Want to make this content your own? Simple drag and drop elements like text, images and links, or connect to data from your collection. Tell people more about the services you offer. Use this repeating layout to display content. It's an easy way to keep your customers up to date with what's happening. Want to make this content your own? Simply drag and drop elements.

Consulting

Tüm ihtiyaçlarınıza yaratıcı çözümler üretecek yeteneklere sahibiz