The Brand Planet Consulting

Hikaye Anlatımı

Pazar ve marka kültürü yaratmak için “bir hikayeye sahip olmak” elzem bir durum. Hikayesi olan markalar bir anda tüketici zihninde jenerik marka statüsüne erişebilir.


Hikayesi olan markalar bir anda tüketici zihninde ikon marka statüsüne erişir ve zihinde yaşamaya başlar. Zihnimizin dili öykü dilidir. Eğer bir kişi kendi düşüncelerini öykülerle sunmak isterse dinleyici buna direnmez aksine anlatanı kucaklar. Dolayısıyla markalar, her an sembolik değişimlerin yaşandığı; yaratıldığı kültüre, baglama ve tüketici deneyimlerine göre değişip sosyal kodları içine alarak sembollerin kendini tekrar tekrar ürettiği süreçtir. Bir markanın iletişiminde; bir nesne, kişi, imge, sembol, göstergeler her an tekrar üretilir.The Brand Planet, insanların hikayelerden anlamlar yüklediği ve onlardan ilham alan hareketli görsellerle marka hikayeleri anlatır

Markalı hikayeler, insanlara anlatacak birşeyler verir. Bu hikayeler, böylece insanları birbirine bağlar, dünyanın her yerindeki insanlar için ortak bir iletişim dili, ortak bir anlam köprüsü oluşturur.


Bir yandan da bilinçaltı hitap ederek, tutumlara yön verir. Hatta marka hikayelerindeki geçen birçok hikayeleştirme unsurunun bile tüketicinin kolektif bilinçaltında bulunur.


Özdeşleştirme yaratır, insanların öykülenmesini sağlar. Üstelik kulaktan kulağa dolaşıma gireceği için markanın etki alanını kendiliğinden geliştirir. Her türlü kültürel nesne gibi bir marka da hikayesiyle birlikte, hem bir kullanım nesnesi hem de anlamlama dizgesindeki bir bileşken olarak tüketici zihninde her türlü yer eder.


The Brand Planet, duyguları harekete geçirecek etkileyici görsellerle süslenmiş marka hikayeleri ile markalara farklı perspektifler kazandıran çözümler sunar.İnsanlar bilgileri unutur ve hikayeleri asla unutmazlar

Neden mi? Bilgileri olduğu gibi akılda tutmak zor. Önemli kısımlarını bir hikayeye eklemek, anlaşılması ve tekrarlanması kolay bir hatırlatıcı oluşturur. Nedeni basit, çünkü insanlar bilgiyi unutur ve hikayeleri hatırlarlar.


Hikayelerde yükselen evrimsel bir bakış açısından mantıklı görünmesini sağlar. Bu sayede, hikayeler toplumda birçok amaca hizmet eder. Hikayelerin asıl amaçlarından bazıları toplumları eğitmek, ilham vermek, motive etmek veya eğlendirmektir. Bir bakış açısını hikayeler aracılığıyla anlatılması, dinleyenlerin zihninde canlanmasını ve anlatıcının hissettiklerinin benzerini deneyimlemesine yardımcı olabilir. İşte bu, farklı kültürler arasında anlaşma ve ortak değerler oluşturmanın yolunu açar. Yanlızca hikaye kıvılcım yaratabilir ama doğru hikaye dönüşümü ateşler. Dönüşümü yaratmak için nelere ihtiyaç var?


Bir hikaye için karaktere, şema ve duygulara ihtiyaç var

Çeşitli mecralarda stratejileri belirlemeden önce, hikayelerin neden ve nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Herhangi bir formattaki hikayeler büyük karakterler, şema, tezat ve çözüm gerektirir. En iyi öyküler, seyircinin katılmasına, duygularını ve anlatımlarına dalmış olmalarına izin vermeye ve izin vermeye izin verir. Bir markanın sadece anlatmaktan ziyade ikna etmeye çalışmak cazip gelse de, sonuçta iletişim kurma potansiyeline engel olur.Markalar, arketipsel hikayelere dokunarak kültürel rezonansa ulaşabilir

Arketipler, kollektif insan bilincinde bulunan, yaşlı kültürler boyunca çok rezonansa giren karakter ve hikayelerin var olduğu eski kalıplardır. Nike veya Apple gibi başarılı markalar, bilinçdışında, bellekte kodlama yapmak ve kitlesel çekicilik sağlamak için belirli arketipler üzerinde marka hikayeleri oluşturdular.


Birçok sosyal media fenomeni, geniş kitlelere erişimi ve markalaşma yolculuğundaki yükselişi, sosyal medyada çok zengin bir anlatım yöntemleri belirlenerek başarıldı.


Hikaye anlatımı, bir kanallar arası, çoklu algılı bir disiplin

Etkili bir hikaye anlatımı stratejisi görsel ve sözel olduğu kadar içseldir. Görsel, renk, ses, doku ve kokular, hikayenizi anlatmaya katkıda bulunur ve markaların, bu öğelerin temas noktalarında, zengin ve tutarlı bir anlatım oluşturmak için uyumlu olmasını sağlamaları önerilir.

GettyImages-928995802-min.jpeg

Dijital, "gerçek" marka hikayelerini anlatmak için güçlü bir kanal

Üç ana marka hikayesi vardır; işlevsel ürün gösterimi, kurumun vizyonu veya amacı ve tüketicinin bir hedefe ya da amaca ulaşmasına yardımcı olmak için markanın potansiyelini gösteren bir hibrit anlatı. Küresel çapta yapılan araştırmalar, bu karma hikayenin, insanların aktif olarak 'gerçek' hikayeler, yaşamların ve davranışların değiştiği yerler aradığı güçlü çevrimiçi olduğunu gösteriyor. Hikaye anlatımı, dijital reklamcılığın bir aktivasyon kanalından, duygu ve katılımı sağlayan bir şeye nasıl dönüştüğünün ilginç bir örneğidir.Paylaşılan deneyimler güçlü hikayeler yaratır

Markalar, özgün bir hikaye anlatımı stratejisi oluşturmak için kendi tarihlerine, vizyonlarına ve isteklerini anlamaya teşvik ederler. Ancak bu, bir markanın yalnızca bu hikayeyi nasıl yarattığına bakması gerektiğini ima etmek anlamına gelmez. ABD'den yapılan araştırmalar, bir hikayenin dinleyicinin duygularını yansıttığı, paylaşılan bir deneyim haline geldiği zaman güçlü bir duygusal bağlantının oluştuğunu göstermektedir. Bu geçmiş deneyimlerin araştırılması çoğu zaman zordur, ancak yapılan yatırımlar ileride katma değer olarak dönecektir.


Sanal gerçeklik, hikaye anlatımı için potansiyeli güçlü bir araç

Sanal gerçeklik (VR), hikâye anlatımına zenginlik katma potansiyeline sahiptir ve tüketicilerin sadece bir izleyici olmaktan ziyade hikayede ve bir parçasında olmasını sağlar. 


New York Times dergisi, marka hikayesi konusunda öncülük ediyor. Örneğin, bir mülteci kampında çocuk sahibi olmayı deneyimleyen, duygu ve empati geliştiren bir film. The Brand Planet olarak, hikaye anlatımı zenginleştirme de yer veriyoruz.


Organizasyonuzun organik hikayesi benzersizdir. Kurumsal renkler, logolar veya sloganlar aksine, pazarlama kavramsal parçası değil. Her geçen gün ortaya çıkan organik bir anlatının ta kendisidir. Yeni işe alınanlar ve gelişen ürün ve hizmetler gibi her kararla birlikte değişebilir. Bu, çoğaltılamaz ve tahmin edilemez. Bu, markanızı veya işletmenizi geleceğe hazırlarken güç verir. Benzerlikler olabilir.


Ama tam olarak aynısından iki tane yok. Başka hiçbir iş, sahip olduğunuz insan sermayesinin ve öykülerinin tam eşsiz karışımına sahip değildir.


Geleceğin nereye gittiğini hayal etmenin bir parçası, şu an içinde bulunduğumuz anı anlamaktır. Bunu iyi yapmak için işimizin hikayesini anlamalıyız. Bir dizi karakter, çizim çizgisi, dönüşler vardır. Özgün ve iyi hazırlanmış bir hikaye, ikincil bir karakterin aksine işinizi ana kahramanı yapar. Kendi hikayenize odaklanarak anlatının ortaya çıkmasına izin verin ve sizi nasıl ileriye taşıdığını görün.


Strateji tamamlandığında, işinizin içinde oturan tüm hikaye altını dağıtıyoruz. Kapsamlı bir hikaye haritası, temel iş anlatılarınızı çeşitli kitlelerinize veya paydaşlarınıza gelecekteki bir durumla bağlayan bir araçtır. İş dünyasının gelecek hikayelerini tahmin edicileri olarak, bu sihrin tekrar tekrar ortaya çıkacağını düşünüyoruz Tüm cesur sanatçıları, şirketleri, iş sahiplerini ve değişim yaratmak isteyenleri çağırıyoruz!


Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu oluşturmaktır. Dünyayı baştan aşağıya etkileyen ve değiştirmek için görülmemiş bir yeteneğe sahip olamayabiliriz, doğru fakat iyi bir hikaye ile markanızı eşsiz seviyelere yükseltebiliriz.


İşte bu yüzden varız!

“Bir hikayenin bir başlangıcı, ortası ve sonu olmalıdır… ama o sırada olması gerekmez.”

JEAN-LUC GODARD

The Brand Planet'in Hikaye Anlatımı Atölyesi hizmetleri

— Hikaye stratejileri
— Atölye çalışmaları
— Takım oluşturma

The Brand Planet Brand Logo
Consulting

Tüm ihtiyaçlarınıza yaratıcı çözümler üretecek yeteneklere sahibiz

Görsel Atölye. Yerel ve küresel yaratıcılıkta en son trendleri ve gelişmeleri takip etmelerini ve en etkileyici eserleri ortaya çıkarmalarına yardımcı iç görüler sağlar.

 

2021 © Görsel Atölye tescilli bir ticari marka ve mülktür. Tüm hakları saklıdır. 

Bu site The Brand Planet Consulting tarafından 🧡 ile tasarlandı.