The Brand Planet Consulting

Dijital İletişim

Dijital Iletişim
Dijital Iletişim

Dijital ekonomilerde, dijital çağın anlık, müşteri odaklı taleplerini karşılamak için geleneksel ve yeni iletişim kanallarını entegre etme zorluğuyla yüzleşmek zorunda kalıyorlar.


Kâr amacı gütmeyen kuruluş, vakıf, devlet kurumu veya özel bir organizasyonda yer alıyor olsanız da, iyi yapılandırılmış bir dijital iletişim stratejisi, başarıya giden en etkili yoldur. Organizasyonunuzun yeteneklerini, markanızın becerilerine ve vaadlerini etkili bir şekilde sergilemenize, hedef kitlelerin ilgisini çekmesine ve sonuçta organizasyonunuzun hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırır. Ancak sağlam bir iletişim stratejisi yaratmak, sanıldığından artık daha kolay. Mevcut yaklaşımınızı değerlendirmek, kitlelerinizi öğrenmek ve bölümlere ayırmak ve mevcut iletişim stratejilerini optimize etmek için zaman ve kaynak ayırmanızı gerektirir. 


Çevrimiçi müşteri iletişim stratejinizi nasıl ayarlayacağınız ve marka değerinizi ve özgünlüğünüzü korurken müşteri ilişkilerini nasıl geliştireceğinize yardımcı olabiliriz.Başlangıç noktanızı birlikte belirlenmesi

Bir stratejik plan hazırlamadan önce, mevcut Pazar durumu hakkında net olmanız gerekir. Hedef kitlenizin markanız hakkında tutumu ne? Dijital ayak iziniz yeterince belli mi? Araçlar strateji değildir, ancak bunu destekleyen temelin bir parçasıdır. 


Öncelikle, dijital ortamda kurumsal iletişim eylemlerinin hedeflerini belirlenmesi gerekir. İkincisi, eylemlerin yönlendirildiği hedef kitleleri belirlenmeli. Rakipleriniz dijitalde nasıl bir konumlandırma stratejileri izliyor? Bu soruların cevapları sizi güçlü ve zayıf yönleriniz hakkında bilgilendirecek ve kaynaklarınızı ve aktivitelerinizi önceliklendirmenize izin verecektir.Kurumsal hedefleri iletişim hedefleriyle hizalanması

Unutmayın: İletişim stratejileriniz, organizasyonunuzun genel hedeflerine ulaşmanızın anahtarıdır. İletişim hedeflerini belirlerken, artık bir çözüm ortağınız var. The Brand Planet olarak, organizasyonunuzun ihtiyaçlarına yaratıcı çözümler sunmaya hazırız.Hedef kitlelerinize öncelik verilmesi

Farklı jenerasyonların farklı iletişim tercihleri vardır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, X kuşağının e-posta yoluyla iletişim kurmayı tercih ettiği, bin yıllıkların ise her gün %30'unu sosyal medyada geçirdiği görülmüştür. Benimsediğiniz herhangi bir dijital iletişim, müşterilerinizin en rahat hissettiği kanallara dayandırılmalıdır.


Kitleleriniz kimler? Ne arzu ediyorlar? Onlara nasıl öncelik vermelisiniz? Farklı kitlelere farklı şekillerde yaklaşılmalıdır. İlk adım, hedef kitlenizi ve davranışlarını bilmek.


The Brand Planet, derinlemesine kitle araştırması yapmak ve her bir kitle grubu için etkili sosyal yardım uygulamaları geliştirmek için sizinle birlikte çalışır.

Örneğin, Financial Times genç kitle katılımına ilham vermek istedi. Çok kanallı bir yaklaşımı benimsemişler ve mobil video ve dijital dış mekan ekranları aracılığıyla mesajlar ilettiler. Sonuç olarak, genç izleyicilerinden gelen ziyaretler mobil sitelerinde ikiye katlandı. Etkili bir şekilde meşgul olmak için, onları doğru kanalı kullanarak hedef almaları gerektiğini anladılar.Hikayenizi anlatımı

Akıllı bir kopya, çarpıcı yaratıcı tasarım, etkileyici video ve daha fazlasını kullanarak organizasyonunuzun anlatım ve değer önerilerini sentezleriz. Farklı kitle grupları için en alakalı mesajlarla doğru marka sesi geliştirmenize yardımcı oluyoruz.Dijital yatırımlarının artırılması

Dijital bir dünyada yaşıyoruz, ancak bu, billboard reklamcılığının tamamen etkisiz olduğu veya telekomünikasyonun müşteri iletişim stratejinizde yeri olmadığı anlamına gelmez. Ancak, daha fazla teknoloji günlük hayatlarımızla iç içe geçiyor, daha fazla işletme, teknoloji meraklısı tüketicilerin beklentilerini karşılamak için dijital kanalları entegre etmeye zorlanıyor. Hem çevrimdışı hem de çevrimiçi iletişimi kullanan entegre bir iletişim stratejisi için bütçe ayırmalısınız. Tutarlılık her kapıyı açan anahtar

Dijital medyadaki stil, grafik kimliği, markaların kullanımı ve organizasyonun mesajları tutarlı olmalıdır. Sosyal ağlar üzerindeki kurumsal web sitesi ve resmi hesapların uyumlu olması ve sinerji içinde çalışması gerekir.


Ayrıca, dijital mecra platformlarında iletişim kuruyorsanız, avatarlarınızın ve SEO anahtar kelimelerinizin marka amacınıza uygun, eş anlamlı kelimelerden oluştuğundan emin olunmalı. Kurumsal hesaplar için sosyal ağlarda stil rehberleri oluşturmanın yanı sıra, şirket çıkarlarını etkilediğinde (örneğin, marka isimlerinin kullanımı ve hassas bilgilerin dağıtımı) kişisel hesaplar için sosyal ağların kullanımı hakkında içerikler hazırlayabiliriz.


Sözün özü, müşterileriniz markanızı hemen tanımlamalı ve çevrimiçi etkileşimlerinizden neler bekleyebileceğini bilmelidir. Unutmayın: düzenli iletişim, müşteri ilişkilerini geliştirir ve uzun vadede güçlü bir itibar yaratan güveni artırır.Otantik şeyler yapmak

Çevrimiçi ortamda etkileşim kurarken müşterilerinizle dürüst ve gerçek diyaloğu sürdürülmesi gerekir – hazır kalıp cümlelerle programlanan bir bot otantik havayı söndürebilir. 


Müşteriler değerli hissetmek isterler, bu yüzden onların ihtiyaçlarını önemsediğinize emin olmanız gerekir. Sosyal medya, radyo reklamları veya el ilanları gibi geleneksel iletişimin yapamayacağı şekilde, kitlenizle iletişimi kişiselleştirmenizi sağlar.


Örneğin HveM'ye bakın. 20 farklı dilde destek sunan bir sosyal medya müşteri hesabına sahipler. Hesapları bir müşteri hizmetleri hattı gibi davranır: Son derece arkadaş canlısı, yardımsever ve bilgilendirici, ancak fiziksel olarak etkileşim gerek kalmadan gerçekleştiriyorlar. 


Ayrıca, birçok FMCG markalarının sosyal medya hesaplarına bakarsanız, emojiyi kullanarak müşterileriyle sürekli olarak iletişim kurduklarını fark edeceksiniz. Bu, hedef kitleleri için uygun ve sıradan bir etkileşim bulduklarını gösterir.


GettyImages-928995802-min.jpeg

Medya etkisi ve sosyal medya trendleri takibi

Dijital medyada üstlenilen iletişim eylemlerinin etkisini ölçmeli ve internet, sektör, rakipler ve markanın kendisi hakkındaki görüşmelerini sistematik olarak dinlemeliyiz. Dijital ortamlarda kurumsal iletişimin stratejik yönetimi, içeriğin olması gereken bir döngü olarak çalışır:


— Hedeflere ve hedef kitlelere göre tasarlanmalı

— İçerikler marka iletişim diline uygun üretilmeli

— Seçilen zamanlarda seçilen kanallarda içerikler paylaşılmalı

— Hedef kitleler tarafından keşfedilmesi sağlanmalı

— Paylaşılan içeriklerin viralleştirilmesi

— Gözlemlerin sistematik hale getirilmesi


Dijital strateji, dijital senaryodaki içeriklerin oluşturduğu farklı etkileşim türlerini filtreleyerek ve analiz ederek geri beslenir ve yeniden tasarlanır.Kitleler ve markanın uygunluğu

Başarılı bir müşteri iletişim stratejisi uygulamak için, bağlam ve alaka düzeyini dikkate almanız gerekir. Enteresan bir ipucu: Yararlı olduğunuzda alakalı kalmak kolaydır. 


The Brand Planet, kitleniz için özelleştirilmiş içerik oluşturabilir veya güvenilir kaynaklardan elde edilen içeriği dijitalde yer alan iletişim hesaplarınız üzerinden kitlelere ulaştırabilir.Bir editoryal plan tasarlanması ve ilişki yönetimi

Doğaçlama yapmaktan kaçınılmalı

Organizasyonunuzun hedeflerine değer katan ve aynı zamanda hedeflerin başarılmasına katkıda bulunan, düzenli bir şekilde kaliteli içerik üretmek, The Brand Planet olarak gibi profesyonel ajanslardan destek alınmasını anlamlı kılar.


İçerik haritasına ve yayın takvimine ek olarak, planlamaya dayalı planlama, dijital iletişim eylemlerinin fiziksel dünyadaki iletişim eylemleriyle ifade edilmesini düşünmelidir.


Bunun ikili amacı vardır. Mesaj hedefini, kurumun dijital kimliklerini fiziksel dünyaya iletmek ve kriz durumlarında hızlı ve etkili bir yanıt sağlamaktır.Görünürlüğü ve etkileşimleri optimize edilmesi

Dijital dünyada, içeriğin kaliteli olması yeterli değildir, aynı zamanda görünür olmalı ve etkileşimler oluşturmalıdır. 


Metinlerin etiketlenmesi ve yazılması, hedef kitleye uygunluğunu doğrudan etkiler. Etkileşimler, içeriğin kullanıcılar arasında oluşturduğu yanıtlardır (tıklama, beğenme, yorum yapma, iletme, yayınlama).

Bu iki boyut, görünürlük ve etkileşim, kullanıcıyı tasarım ve içerik yönetimi süreçlerinin merkezine koymayı gerektirir.


Dijital iletişim, tüm kurumları özel sektörden kamu sektörüne kadar birçok alanda etkiler. The Guardian'a göre, mobil internet kullanımı, 2016 yılında dünya çapında dizüstü bilgisayar kullanımına yakın değerlerde. Bu durum, organizasyonların yerel ve küresel iletişim taleplerini karşılamak için iletişim stratejilerini gözden geçirmeleri gerektiğinin açık bir göstergesi.

The Brand Planet dijital iletişim pratiğimiz, iletişim uzmanlarından oluşur, her şeyden önce gelir. 

Müşterilerimiz ve daha geniş bir kurumla işbirliği içinde çalışarak, onlara uzman çözümler ve yeniliklerin yanı sıra entegre çözümler de sunarız.Bir dijital sistem strateji sistemleri nedir ve nasıl çalışır?

Dijital sistem stratejileri, The Brand Planet’in dijital mecra iletişim stratejilerini geliştirme yöntemi yanı sıra, nasıl bir yol izlediğini gösteren basitleştirilmiş bir anlatımdır.


Strateji sistemi, içgörüler ve fırsatlar, strateji, optimizasyon, uygulama, ve ölçüm olmak üzere toplam beş bölümden oluşur.


Günümüzde şirketler, medya, yatırımcılar ve müşterilerin, açık ve çevrimdışı arasında bir ayrım yapmaktan çıktığı bağlantılı bir dünyada faaliyet gösterdiklerini kabul ediyor. Bu, fırsatlara yol açmış, ancak parçalara ayrılmış multimedya ortamı ve gelişen ve yıkıcı bir teknolojik eko-sistem ile ilgilenen yönetim ekipleri için riskler getirmiştir.


Tüm iletişim sorunları, ele alınması gereken dijital bir öğeye sahiptir. Şirketlerin değerlerini dile getirirken, geniş bir paydaş yelpazesine ulaşmalarını sağlayan bütünsel cevaplara ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Dijital olgunluğun tüm aşamalarındaki müşterilere nerede olmak istediklerini anlamalarına yardımcı oluyoruz.

Onları, iş hedeflerini desteklerken, doğru zamanda, doğru kanallarda, doğru kanallarda iletişim kurmaları için dijital yetenekler oluşturma konusunda destekliyoruz.


Dijital iletişim uzmanlarımız, her şeyden önce. Müşterilerimiz ve daha geniş bir kurumla işbirliği içinde çalışarak, onlara uzman çözümler ve yeniliklerin yanı sıra entegre çözümler de sunarız.


COCO CHANEL

"Başarı genellikle başarısızlığın kaçınılmaz olduğunu bilmeyenler tarafından elde edilir."

COCO CHANEL

The Brand Planet'in Dijital İletişim Atölyesi hizmetleri

— Pazar / rakip araştırması ve analizi
— Anahtar Performans Göstergesi (KPI) seçimi
— Hedef haritalama
— Kitle araştırması
— Pazarlama ve CRM entegrasyonu
— Editoryal takvimler
— Dijital pazarlama materyal tasarımı
— Dijital iletişim stratejisi planlaması

Consulting

Tüm ihtiyaçlarınıza yaratıcı çözümler üretecek yeteneklere sahibiz