Sony, açık ve kapalı ortamda gürültü engelleme özelliği sunan dron patentine başvurdu

Japonya merkezli Sony, açık ortamda gürültü engelleme özelliğini hayata geçirmek için bir patent başvurusunda bulundu. Şirket, teknoloji için yapay zekâ destekli dron sürüsü kullanmayı planlıyor.

Japon teknoloji devi Sony, gürültü engelleme teknolojisindeki uzmanlığını açık ortamda hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şirket, söz konusu teknolojiyi dron sürüsü yardımıyla açık ve kapalı ortamlarda kullanacak.


Japon şirketin ABD Patent ve Marka Ofisi’ne yaptığı başvuruyu inceleyen uzmanlar, Sony’nin gürültülü bir ortamda sesten arındırılmış bir bölge yaratmak için bir dron ağı oluşturmak niyetinde olduğunu belirtiyor.


Founders Legal adlı siteye göre Sony’nin patent başvurusu, yapay zekâ destekli dron sürüsünün gerçek zamanlı görüntü verilerini bir işleme algoritmasına iletilmesi ve bu sayede ilgili bölgeye uçmasıyla açıklanıyor. Elde edilen görüntünün işleme konması halinde devreye sokulan diğer dronlar da bölgeye intikâl ediyor. Peki, açık ortamda gürültü engelleme özelliği nasıl çalışıyor?

Gürültünün ortasında sessizlik

Patent başvurusunu inceleyen uzmanla göre her bir dron özel hoparlörlerle donatılacak. Gürültü engelleme özelliğinin hayata geçirileceği bölgeye ulaşan dronlar doğru pozisyonu aldıklarında, ses yakalama özellikleri sayesinde ilgili alandaki ortam sesi işlenecek. Daha sonra, dronların üzerindeki hoparlörler sayesinde üretilecek ses sinyalleri, işleme tabi tutulan ortam sesini iptal ederek sanal bir gürültü engelleme ortamı oluşturacak.

Uzmanlara göre oldukça etkileyici görünen sistemin iddia ettiği çözümü hayata geçirmek için ihtiyaç duyacağı yoğun işlem yükünü dronlara nasıl entegre edeceği hususu merak konusu. Görüntü ve ses verilerini işlemek için oldukça güçlü sistemlere ihtiyaç duyuluyor oluşu, kısıtlı enerjiye sahip dronlar için bir sorun oluşturabilir. Ancak Sony’nin böyle bir patent başvurusu yapmış olması, şirketin tüm bu yüke çözüm olacak bir sistem geliştirdiği anlamına da geliyor olabilir.


Kaynak: Donanımhaber


0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Görsel Atölye. Yerel ve küresel yaratıcılıkta en son trendleri ve gelişmeleri takip etmelerini ve en etkileyici eserleri ortaya çıkarmalarına yardımcı iç görüler sağlar.

 

2021 © Görsel Atölye tescilli bir ticari marka ve mülktür. Tüm hakları saklıdır. 

Bu site The Brand Planet Consulting tarafından 🧡 ile tasarlandı.