Microsoft, 14 yıl sonra 1.2 milyar Office kullanıcısına yeni bir varsayılan yazı tipi sunacak

Perşembe günü Microsoft, en göze çarpan yazılımlarından bazılarına çok yakında bir değişiklik yapılacağını duyurdu

Microsoft, 14 yıl sonra 1,2 milyar Office kullanıcısına yeni bir varsayılan yazı tipi sunacak

Yaklaşık 15 yıldır, Calibri Microsoft sistemleri için varsayılan ve dolayısıyla baskın yazı tipi seçimi olarak hüküm sürüyor. Biçimlendirilmemiş Word belgelerinde, PowerPoint sunumlarında ve Excel elektronik tablolarında sayısız kez ortaya çıktı, karar felçli olanlar için tipografik bir kurtarma. Ama şimdi şehirde yeni bir sans serif var. Aslında beş tanesi: Microsoft, varsayılan yazı tipi olarak Calibri'yi bu hafta yayınladığı beş yeni yazı tipinden biriyle değiştirmeyi planladığını duyurdu.


Bir devrin sonu geldi, ancak Calibri’nin tasarımcısı Lucas de Groot, yazı tipinin bir süre dinlenmesine izin vermekten çekinmiyor. "Bu bir sakinleşme" dedi.


De Groot, gelişmiş ekran okuması için bir yazı tipi koleksiyonunun parçası olarak 2000'lerin başında Calibri'yi yarattı. "Bunu oldukça aceleyle tasarladım" diyor. "Zaten bazı eskizlerim vardı, bu yüzden bunları uyarladım ve biraz tasarım hissi vermek için bu yuvarlatılmış köşeleri ekledim." Uzun bir süre boyunca, bilgisayar ekranları tüm yazı tiplerini aslına uygun şekilde işlemek için piksel yoğunluğundan yoksundu; yuvarlak köşeler bir kemer değil, bir merdiven olarak ortaya çıktı.


Bu, 2000 yılında Microsoft’un LCD ekranlardaki çözünürlüğü optimize eden ve de Groot’un yazı tiplerinin okunmasını kolaylaştıran yeni ClearType teknolojisiyle değişti. Şirket, Calibri'yi 2007'de Windows Vista için varsayılan yapacak kadar beğendi.


O zamandan beri Calibri görevlerini mutlak bir alçakgönüllülükle yerine getirdi. Asla Helvetica gibi tipografik bir aşk olmadı, ama çok fazla düşman da yaratmadı. Microsoft Office Design'ın baş program yöneticisi Simon Daniels, "Yazı tiplerinde olduğu gibi müşterilerin buna karşı çıktığını görmüyoruz" diyor. Calibri ile ilgili hiçbir sorun yok. Daniels, neredeyse yirmi yıl sonra yeni bir şey denemenin zamanının geldiğini anladı.


Daniels, "Yazı tiplerinin temelde fikirleriniz için kıyafetlere benzediğini söyleyen bu Roger Black alıntısını sık sık düşünüyorum" diyor. "Demek istediğimiz, Calibri'nin modasının geçtiği."


Microsoft, hemen yeni bir görünüme alışmak yerine, seçenekleri değerlendirmek için kendine biraz zaman veriyor. Daniels, önde gelen yazım tasarımcılarından her biri varsayılan bir yazı tipinin ne olabileceğine yeni bir bakış getiren beş yeni yazı tipi görevlendirdi: Tenorite, yuvarlak noktalama işaretleriyle net ve daireseldir. Bierstadt, yüzyıl ortası İsviçre tipografisine saygı duruşunda bulunarak daha ölçülüdür. Skeena "hümanist" bir seriftir; Grandview, bir "endüstriyel" olanı. Seaford, koltukların şeklinden ilham alıyor: "rahat aynı zamanda, ergonomik"

Microsoft, hemen yeni bir görünüme alışmak yerine, seçenekleri değerlendirmek için kendine biraz zaman veriyor. Daniels, önde gelen yazım tasarımcılarından her biri varsayılan bir yazı tipinin ne olabileceğine yeni bir bakış getiren beş yeni yazı tipi görevlendirdi: Tenorite, yuvarlak noktalama işaretleriyle net ve daireseldir. Bierstadt, yüzyıl ortası İsviçre tipografisine saygı duruşunda bulunarak daha ölçülüdür. Skeena "hümanist" bir seriftir; Grandview, bir "endüstriyel" olanı. Seaford, koltukların şeklinden ilham alıyor: "rahat aynı zamanda, ergonomik"

Beş yazı tipinin tümü artık buluta bağlı Microsoft ürünlerinde kullanılabilir ve şirket, insanları en çok sevdikleri şeyler hakkında geri bildirim vermeye davet ediyor. Yeni temerrüt seçimini bu yıl içinde açıklayacak. Daniels, Microsoft'un yazı tiplerini bu şekilde kitle testine tabi tuttuğu başka bir zamanı hatırlayamıyor, ancak bunun daha iyi bir karar vereceğine inanıyor. Ayrıca, insanlara seçenekler sunmak baskının bir kısmını en aza indirir. Daniels, "Birine bir tane verirsin, o zaman kutuplaşmaya başlaması büyük bir olasılıktır," dedi. "Ama insanlara beş verirseniz, neredeyse herkesin bir favorisi olacaktır."


Ve hata yapmayın, halkın yazı tipleri hakkında hisleri vardır. İnsanlar, hemen hemen her seçenek hakkında güçlü fikirlerle Twitter'a ağırlık vermeye başladı: "The G on Grandview harika." Belki Grandview değil mi? "Bierstadt için korkunç karakter aralığı." "Tenorit çok bloklu." Birkaç kişi, zayıf görme veya disleksi olan insanlar için okunaklılık konusunda özel endişeler dile getirdi. Diğerleri, metnin Microsoft ürünlerinde neye benzediği konusundaki büyük telaşın nedenini merak ettiler: "Calibri'nin nesi var? İyi görünüyor ve gayet iyi çalışıyor. "


"Calibri'nin nesi var? Hiçbir şey, ”diyor Görsel Sanatlar Okulu'ndan tasarımcı Gail Anderson. Süslü bir yazı tipi değil. Calibri'yi kullanırken evden çıkmadan önce aynayı kontrol etmenize gerek yok. " Yazı tipinin onu rahatsız etmediğini söylüyor. Muhtemelen bu benim ilk tercihim değil. Bunun yerine yeni yazı tiplerinden hangisini kullanacağına gelince, diplomatik olarak bir favori seçmeyi reddetti.


Diğer tasarımcılar, Calibri'nin tasarlandığı bağlamda iyi çalıştığını söylüyorlar - ancak artık ekran piksel yoğunluğu artık bir sorun değil, varsayılan bir yazı tipi daha fazla özgürlük alabilir. Seaford'u yaratan Frere-Jones Type'ın tasarım direktörü Tobias Frere-Jones, “Sanırım, Calibri aşırı yoğun olabilir” diyor. Yeni yazı tipi daha geniş aralıklara ve daha vurgulu şekillere sahip: Yuvarlak harfler daha yuvarlak, kare harfler daha kare, böylece her harf bir kelime veya cümle içinde daha belirgin bir şekilde görünüyor. "Kelime şekillerini daha anlaşılır hale getirmede çok etkili" diyor. "Ve geçen yıl, ekranlar giderek daha çok yaşadığımız yer haline geldikçe, gözlerimiz için daha iyi bir şey yapmak daha acil görünüyordu."


De Groot, Microsoft'un seçtiği ve tipografik moda trendlerini kovalamakla eleştirdiği bazı yeni tasarımlara şaşırdı. "Kesinlikle favorim Seaford," diyor. “Sevdiğim güçlü bir sesi var. Ancak elbette güçlü bir tasarım sesi de bir tehlike oluşturabilir. Calibri ile yapmaya çalıştığım şeylerden biri onu biraz tarafsız kılmak. "


Ortalama bir kişi bu "sesi" algılayamayabilir veya hatta varsayılan yazı tipinin hiç değiştiğini fark etmeyebilir. (Twitter'da, birkaç kişi Microsoft'un duyurusuna beş yeni yazı tipi arasındaki farkı anlayamadıklarını söyleyerek yanıt verdi.) Ancak tasarımcılar, özenle tasarlanmış her bir şeklin hassas eğrileri ve karakter aralığı ile insanların çevrimiçi iletişim kurma biçimlerinde bir fark yarattığını söylüyor. . Frere-Jones, "Yaptığımız şey, insanların düşüncelerinin üzerine bineceği araç" diyor. Şimdi, yapılacak tek şey, beş yeni yazı tipinden hangisinin doğru mesajı göndereceğini seçmektir.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Görsel Atölye. Yerel ve küresel yaratıcılıkta en son trendleri ve gelişmeleri takip etmelerini ve en etkileyici eserleri ortaya çıkarmalarına yardımcı iç görüler sağlar.

 

2021 © Görsel Atölye tescilli bir ticari marka ve mülktür. Tüm hakları saklıdır. 

Bu site The Brand Planet Consulting tarafından 🧡 ile tasarlandı.