Kripto paralar en büyük dünya sorunlarından birini nasıl çözebilir?

Mart ayı başlarında Bill Gates, New York Times'a yaptığı açıklamada, “ Bitcoin, işlem başına insanlığın bildiği diğer yöntemlerden daha fazla elektrik kullanıyor

Kripto, en büyük ekonomi sorunlarından birini nasıl çözebilir?

Mart ayı başlarında Bill Gates, New York Times'a yaptığı açıklamada, “ Bitcoin, işlem başına insanlığın bildiği diğer yöntemlerden daha fazla elektrik kullanıyor. "Yorumları, madencilik ve işleme için önemli miktarda enerji gerektiren bir teknoloji olan kripto para biriminin çevresel maliyeti etrafında büyüyen bir sohbete ekledi. Tek başına Bitcoin, toplam küresel elektrik tüketiminin %0,5'ini oluşturuyor.


Gates'in sözlerinden iki gün sonra, Christie'nin müzayede evi dijital bir sanat eserinin yaklaşık 70 milyon dolara satıldığını duyurdu. Genellikle fungible olmayan belirteçler (NFT) olarak adlandırılan bu tür sanat eserleri, yalnızca blok zincirinde bulunur ve son iki yılda popülerliği hızla artmıştır. Aynı zamanda çevreci olan bir Fransız heykeltıraş, projelerinden birinin satışının normalde stüdyosunun iki yıl boyunca kullandığı kadar enerji tükettiğini öğrenince dehşete düştü.


Kripto para birimlerinin karbon ayak izini tanımlamanın ve ölçmenin en doğru yolu konusunda bazı anlaşmazlıklar var. Açık olan şu ki, kriptonun merkezi olmayan doğası, her işlemin blok zincirinde kaydedilmesini ve on binlerce bilgisayara dağıtılmasını ve bu bilgisayar tarafından işlenmesini gerektiriyor - bu da her işlem için önemli enerji kullanımı ile sonuçlanıyor. Tüm kripto para birimleri Bitcoin kadar enerji tüketen değildir, ancak her birinin kendine özgü karbon ayak izi vardır ve hepsi iklim krizine değişen derecelerde katkıda bulunur.


Kripto endüstrisinin olumlu çevresel değişimin itici gücü olabileceğine dair şimdiden işaretler var. Kripto madenciliği, zamanla fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırabilir, çünkü madenciler doğal olarak daha düşük maliyetli yenilenebilir enerji kaynakları arayacak ve yenilenebilir projelerin arzı boşaltmak için bir yol sunacak.


Sektör karbon giderme alanında da liderlik ederse, ününü zor durumdaki bir büyük yayıcıdan sorumlu, karbon nötr bir alana dönüştürebilir. İşletmeler artık geniş bir proje kümesinden kolayca karbon giderimi satın alabilir veya negatif emisyonları ürünlerine yerleştirmek için bir API kullanabilir.

Temmuz ayında yapılan bir araştırma , tüketicilerin %79'unun satın alma tercihlerini bir şirketin sosyal ve çevresel sorumluluğuyla uyumlu olacak şekilde değiştirdiğini ortaya koydu. Bu arada Harvard Business Review, 2019'da sürdürülebilir olarak lanse edilen ürünlerin pazar boyutunu , olmayanlara göre 5,6 kat daha hızlı büyütebileceğini buldu . Kriptoyu çevreye karşı daha sorumlu hale getirerek sektör, kullanıcı tabanını büyütme fırsatına sahip olur.


Kararlı bir eylemde bulunmamayı tercih etmek, düzenleyiciler tarafından kategorik yasaklar da davet edebilir. Emisyon cephesinde kripto ile karşılaştıran endüstriler şu anda karbondan arındırmayı zorunlu kılan hükümet düzenlemelerine tabidir. Son zamanlarda Bitcoin ve diğer para birimlerinin karbon ayak izini ölçmeye çalışan bilim adamlarından biri olan Hollandalı ekonomist Alex De Vries, dünyadaki politika yapıcıların yeni para madenciliğine moratoryum getiren Quebec gibi bölgeleri takip edebileceğini öne sürdü. Bu tür düzenlemelerden kaçınmak, büyük olasılıkla emisyonları ele almak için gönüllü eylemlere dayanacaktır.


Kriptoyu daha az enerji yoğun hale getirme çabaları halihazırda devam ediyor, ancak bu arada karbon giderimi acil bir öncelik olmalı. Yeniden ağaçlandırma programlarından doğrudan hava yakalama ve diğer tutma yöntemlerine kadar çok çeşitli girişimler bugün mevcuttur. Kripto liderleri bu teknolojilere yatırım yapmalıdır.


Günümüzde tüm endüstrilerdeki büyük oyuncuların iklim değişikliğini iş planlarına dahil etmeleri bekleniyor. Kripto farklı değil - umalım ki; karbon nötrlüğe olan bağlılığında daha fazla gecikme yaşanmasın.

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Görsel Atölye. Yerel ve küresel yaratıcılıkta en son trendleri ve gelişmeleri takip etmelerini ve en etkileyici eserleri ortaya çıkarmalarına yardımcı iç görüler sağlar.

 

2021 © Görsel Atölye tescilli bir ticari marka ve mülktür. Tüm hakları saklıdır. 

Bu site The Brand Planet Consulting tarafından 🧡 ile tasarlandı.