Biohacking nedir? Son sağlık trendi hakkında bilmeniz gereken her şey

Meditasyon ve aralıklı oruç tutma gibi bazı yaygın biyolojik saldırı teknikleri eski zamanlardan beri kullanılmaktadır

Biohacking nedir? Son sağlık trendi hakkında bilmeniz gereken her şey

İnsan güçlendirme veya insan güçlendirme olarak da bilinen biyolojik saldırı, stratejik müdahaleler yoluyla performansı, sağlığı ve refahı iyileştirmeyi amaçlayan kendin yap biyolojisidir.


Meditasyon ve aralıklı oruç tutma gibi bazı yaygın biyolojik saldırı teknikleri eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.


Diğer biohacker'lar, kusurlarını düzeltmeye ve kendilerini süper insan yapmaya çalışırken kendi vücutlarını tasarlamak için oldukça teknik bir yaklaşım kullanıyorlar.


Teknik biyolojik saldırı için bir teknoloji piyasada daha fazla kullanılabilir hale geldikçe, kendin yap sağlık fırsatları gittikçe daha da aşırı hale geliyor.


İnsanlar neden vücutlarını kesmek istiyor? Bazıları bunu, kendilerini iyi hissetmedikleri ve sağlık sorunlarını gidermek için geleneksel tıbbın ötesine geçmek istedikleri için yapıyor. Diğerleri, alışılmadık fikirleri keşfetmek ve kendi bedenleri üzerinde tam kontrole sahip olmak için mühendisliği kullanmak ister. Yine de başkaları bunu yaşlanma sürecini durdurmaya çalışmak ve sonsuza kadar yaşamaya çalışmak istedikleri için yapıyor.


Eklerine cips yerleştiren, daha iyi uyumak için beyin dalgalarını değiştiren cihazları kullanan veya sabah kahvesine tereyağı koyan insanlarla ilgili hikayeler duyduysanız, bu eylem biyolojik saldırıdır.


Biohacking ile daha sağlıklı yaşam

Dünyanın en ünlü ve etkili biohacker'larından biri olan Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey, aralıklı oruç tutmayı, bildirildiğine göre günde sadece bir öğün yemek ve her hafta tamamen oruç tutmayı onaylıyor. Aralıklı oruç, kan şekerini düzenlemeyi ve sağlıklı bir kiloyu korumayı amaçlayan yaygın bir düşük teknolojili biyolojik saldırı türüdür.


Diğer biyo-karşıtı diyetlerini optimize etmenin yollarını bulmak için genlerine bakarlar - nutrigenomik adı verilen bir uygulama. Tükürük örneğinizi işleyebilecek, DNA'nızı belirli genetik belirteçler için değerlendirebilecek ve size kişiselleştirilmiş bir diyet planı gönderebilecek beslenme şirketleri vardır.


Yağ yakmak için soğuk kullanmak başka bir yaygın biyolojik saldırı tekniğidir. Pek çok biyo-hacker, vücudu soğuğa maruz bırakmanın kilo vermeye çalışırken yağları daha hızlı yakmanıza yardımcı olabileceğine inanıyor ve buz banyosu, soğuk duş ve hatta kriyoterapi (vücudu soğutmak için nitrojen kullanan bir teknik) tavsiye ediyorlar.


Extreme Biohacking

Bazı biyolojik saldırganlar, takviye almanın, yeme alışkanlıklarını ayarlamanın ve soğuk duş almanın ötesine geçer. Aslında insan büyütme olarak bilinen bir süreç olan teknolojiyle kendi vücutlarını değiştiriyorlar.


Öğütücüler olarak bilinen bir biyohacker alt kümesi, deri altına mıknatıslar, çipler veya bilgisayarlar yerleştirerek kendilerini cyborglara dönüştürür. Örneğin, elinde gömülü bir çip olan bir kişi, ofis kapılarını açabilir veya günlük latte için bile yalnızca bir dokunuşla ödeme yapabilir.


Cebinizde taşımanız gerekmeyen bir akıllı telefona sahip olmanın nasıl bir şey olabileceğini hiç merak ettiniz mi? Beynimizin bilgisayarlarla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan gömülebilir cihazlar da ufukta. Google Glass'ı düşünün, ancak gözlükler olmadan.


Bir de sağlık ve uzun ömür arayışlarında tıbbi prosedürleri sınıra zorlayan biohacker'lar var. Multimilyon dolarlık Bulletproof markasının kurucusu Dave Asprey, 180 yaşına kadar yaşama çabasının bir parçası olarak, bir doktora kemik iliğinden kök hücreler topladı ve bu hücreleri vücudundaki her eklemin içine enjekte etti. Ayrıca, beyninin ve kas dokusunun işlevini iyileştirmek ve normal yaşlanma sürecindeki hasarı onarmak için hücrelerini oksijenden mahrum bırakarak düzenli olarak hiperbarik bir odada takılıyor.


Biyolojik saldırı spektrumunun en uç noktasında, genç kan nakillerini deneyen (evet, bu gerçekten bir şey) ve hatta CRISPR teknolojisi ile düzenledikleri genleri kendilerine enjekte eden insanlar var.


Biohacking kötü mü?

En tartışmalı biyolojik saldırı uygulamalarından bazıları gerçekten kötü bir üne kavuşuyor, ancak bazı kendin yap biyolojileri aslında güçlendirici olabilir. Biyolojik saldırı ile ilgileniyorsanız, araştırmanızı yapın ve riski en aza indirirken ve zarar görmekten kaçınırken hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak teknolojiyi ve kişisel uygulamaları seçin. Biohacker'ların kendi vücutlarını optimize etmeye devam etmelerine yardımcı olacak teknoloji yarışı yakın zamanda durmayacak.

8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Görsel Atölye. Yerel ve küresel yaratıcılıkta en son trendleri ve gelişmeleri takip etmelerini ve en etkileyici eserleri ortaya çıkarmalarına yardımcı iç görüler sağlar.

 

2021 © Görsel Atölye tescilli bir ticari marka ve mülktür. Tüm hakları saklıdır. 

Bu site The Brand Planet Consulting tarafından 🧡 ile tasarlandı.